Zdrav odnos
s novcem

Glorija Matić: Upravo zahvaljujući svojim vještinama, u mogućnosti sam živjeti život kakav želim

Glorija Matić: Upravo zahvaljujući svojim vještinama, u mogućnosti sam živjeti život kakav želim

Razgovarali smo s Glorijom Matić, poduzetnicom, trenericom mekih vještina, osnivačicom BE SKILLED-a za razvoj i unapređenje vještina u privatnom i poslovnom životu koja zajedno za suprugom vodi i restorana Point u Makarskoj.

Evo kako je Glorija pokrenula biznise i kako je tekao njen poduzetnički put.

  • ŽIN: Instruktorica ste mekih vještina. Što su točno meke vještine i za što su one važne?

Glorija: Trener mekih vještina postala sam još 2011. godine na Youth Trainers Academy. Meke vještine su one vještine koje nam omogućuju da budemo što uspješniji u životu – privatno i poslovno. Njih stječemo kroz informalno i neformalno obrazovanje, dok formalnim obrazovanjem dobivamo tvrde vještine, eng. hard skills.

Mogu reći da sam veliki pobornik i zagovaratelj važnosti mekih vještina – zato i jesam pokrenula svoj BE SKILLED i zato mi i je moto/slogan BE SKILLED-a: Znanje je važno, no vještine su neophodne. Budite vješti.

Upravo zahvaljujući svojim vještinama, u mogućnosti sam živjeti život kakav želim.

Foto: privatna Arhiva Glorije Matić

  • ŽIN: Kome su namijenjeni treninzi mekih vještina?

Glorija: Namijenjeni su svima koji žele unaprijediti i usavršiti postojeće vještine, ali i razviti nove, bilo da se radi o velikim korporacijama, malim poduzećima, udrugama i/ili pojedincima.

Ja sam ih otkrila još kao student (putem udruge Board of European Students of Technology) i time sam otkrila novi, meni puno draži, način učenja (od samo čitanja iz knjige) – učili smo kroz igru, kroz ponavljanje, greške i feedback.

  • ŽIN: Jedna ste od gošća na nadolazećoj Žene i novac konferenciji o novcu gdje ćete nam otkriti zašto je važno djecu učiti o novcu. Kada je po vašoj procjeni idealno vrijeme za taj korak u roditeljstvu?

Glorija: Ja sam počela zarađivati svoj vlastiti novac već s 13 godina čisteći stolove u našem obiteljskom restoranu – i mogu reći da nema ljepšeg osjećaja nego nešto sebi kupiti svojim novcem. Ja sam si prvo kupila CD player i par CD-ova jer jako volim muziku.

S mojom djecom sam počela još puno ranije od toga (kad je stariji imao samo tri godine). Moja djeca, jednako kao i ja, odrastaju u poduzetništvu jer direktno gledaju kako i koliko suprug i ja radimo.

Svoju djecu želim naučiti da znaju kako novca uvijek ima i kako se novac uvijek može zaraditi – mi samo trebamo biti kreativni kako ćemo to napraviti.

Moje starije dijete odavno već ima svoju kasicu i u nju skuplja novac određeno vrijeme, pa onda uzme dio i ode u trgovinu i kupi sebi što želi. Tu ga pustim da napravi i greške – bolje da ih napravi (i nauči) s puno manjim iznosima novca, nego da to radi kao odrasli čovjek.

Ovo ljeto su sami (imaju 6 i 2.5 godine) izrađivali stvari, primjerice od plastelina i njih bi prodavali na Kačićevu trgu u Makarskoj ispred restorana. Posebno mi je drago vidjeti kako prilaze totalnim strancima i komuniciraju s njima da ostvare prodaju – vježbaju svoje prezentacijske i prodajne vještine. I kad ne ostvare prodaju, mi ih pohvalimo jer mnogi neće niti pokušati.

Mi o novcu doma pričamo s djecom, nema veze što su toliko mali. Znaju da novcem kupujemo hranu i stvari koje nam trebaju, da radimo prioritete, da si priuštimo gušte, da novac trebamo zaraditi, da novac treba i čuvati i onda pametno potrošiti/uložiti.

  • ŽIN: Sa suprugom vodite restoran Point u Makarskoj. Kako ste se odlučili na toliko hrabar poduzetnički potez?

Glorija: Rekla bih da mi je za to kriv suprug Ante jer sam ja uvijek govorila da se neću baviti ugostiteljstvom (khm, nikad slobodna ljeta).

Ja sam odrasla u ugostiteljstvu i od malena sam u komunikaciji s turistima iz cijelog svijeta. Otac je pokrenuo restoran 1982. godine, a 2018. godine smo ga preuzeli moj suprug i ja. U potpunosti smo ga transformirali, rebrandirali, sve je totalno novo – samo smo zadržali ime restorana – POINT.

Foto: privatna arhiva Glorije Matić

U POINT-u smo se suprug i ja i upoznali, pa i to daje jednu posebnu notu cijeloj priči. Suprug Ante nije kuhar, no jako voli kuhati i on je zadužen za taj cijeli dio, a ja se bavim cijelim vanjskim dijelom priče – prezentiranjem naše ponude i priče, ostvarivanjem prodaje i direktnoj komunikaciji s gostima.

I tu u priču ulazi i moj BE SKILLED u kojem se bavim upravo onim što najbolje znam kroz edukacije i radom 1:1 – pomaganjem drugima da kvalitetnom prezentacijom ostvare puno bolju prodaju. Prodaja je prezentacija, a prezentacija je komunikacija.

  • ŽIN: Kakav je vaš odnos prema novcu?

Glorija: Novac je sredstvo koje nam omogućava život, kako upravljamo njime, ovisi o našoj financijskoj pismenosti, našim uvjerenjima, našem odrastanju. Ni u najvećim krizama novac se ne prestaje proizvoditi. Novca uvijek ima – samo moramo biti dovoljno kreativni da znamo uzeti dio kolaca.

  • ŽIN: Imate li neki financijski savjet za koji bih voljeli da vam ga je netko rekao kad ste kretali u poduzetništvo?

Glorija: Od malena gledam oca poduzetnika i divim mu se jako na svemu što je financijski samostalno postigao.

Puno toga me je on naučio, no jedan savjet mogu istaknuti. To je savjet koji je on dobio/naučio još dok je bio u Njemačkoj: Nemoj raditi računicu niti na kraju dana, niti na kraju mjeseca, nego na kraju godine.

U restoranu nam je bilo dana i trenutaka kada nije bilo gostiju i to su ti trenutci koje je možda najteže za izdržati. I tada ne treba očajavati, posao će doći.

Foto: privatna arhiva Glorije Matić

  • ŽIN: Imate li neki savjet za čitateljice?

Glorija: Reći ću vam ono što je moj otac stalno meni ponavljao dok sam bila tek mala djevojčica: Moraš imati svoju diplomu (škola ili fakultet, nebitno je), svoj posao/biznis i svoj novac. Nikada ne smiješ financijski ovisiti o drugome, naročito o muškarcu.

Foto: Privatna arhiva Glorije Matić

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podjelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi

Kako prvi šefovi određuju tvoj odnos prema novcu?

Revolut uveo eSIM. Korisnici mogu surfati posvuda bez naknade za roaming

Kako muškarci biraju automobil, a kako žene? Ako žene kupuju više automobila, zašto je dizajn i dalje tako “mačo”?

Prijava za članice

Pretraga

znn