Zdrav odnos
s novcem

Vodič kroz subvencije: Što vam sve treba za APN subvencionirane kredite?

Vodič kroz subvencije: Što vam sve treba za APN subvencionirane kredite?

Uvjeti za dobivanje subvencije definirani su Zakonom. Ako zakonski uvjeti nisu zadovoljeni, subvencija neće biti odobrena stoga obratite pažnju na smjernice u nastavku.

Uvjeti za tražitelja subvencije/korisnika stambenog kredita

  • Građanin s prebivalištem na području Republike Hrvatske.
  • Građanin koji nije stariji od 45 godina –prilikom podnošenja zahtjeva ne smijete navršiti 45 godina.
  • Građanin čiji bračni ili izvanbračni drug, životni partner ili neformalni životni partner u vlasništvu nema stan, odnosno kuću koji su u takvom stanju uporabljivosti da postoje osnovni higijensko-tehnički uvjeti za život ili koji u vlasništvu ima samo jedan stan ili kuću koji su u takvom stanju uporabljivosti da postoje osnovni higijensko-tehnički uvjeti za život, a koju prodaje (rok prodaje je dvije godine od dana sklapanja ugovora o subvencioniranom kreditu).

Namjena kredita

Namjena takvog kredita isključivo je za kupnju stana ili kuće te izgradnju istih čija cijena s porezom na dodanu vrijednost po metru kvadratnom neto korisne površine stana ili kuće nije veća od 1.500,00 eura. Subvencioniranje kredita odobrava se za kredit čiji iznos ne prelazi 100.000,00 eura.

Foto: Pexels

Rok otplate kredita

Prema Zakonu, rok otplate kredita ne smije biti kraći od 15 godina.

Subvencija kredita

Prvih pet godina otplate kredita država (APN) subvencionira od 30 do 51 posto anuiteta/rate ovisno o osam skupina u kojoj se nalazi grad ili općina prema indeksu razvijenosti. U VIII. skupini subvencija je 30 posto mjesečnog obroka ili anuiteta, a tu su gradovi Zagreb, Rijeka, Split, Zadar, Varaždin.

Mogućnost dodatnog produženja roka za subvencioniranje kredita:

  • za jednu godinu za svako maloljetno dijete u trenutku zaključenja ugovora o subvencioniranju stambenog kredita,
  • za dvije godine po svakom rođenom ili posvojenom dijete u razdoblju subvencioniranja kredita,
  • za dvije godine u slučaju da je podnositelj zahtjeva ili član njegova obiteljskog domaćinstva utvrđenog invaliditeta najmanje 50 posto.

Efektivna kamatna stopa – predstavlja stvarnu cijenu kredita

Zakonom o subvencioniranju stambenih kredita se propisuje da visina efektivne kamatne stopa (EKS) na stambeni kredit prvih pet godina njegove otplate ne smije biti veća od 3,75% godišnje.

Dobro je znati!

Način izračuna EKS-a jedinstven je za sve hrvatske banke, a propisan je od Hrvatske narodne banke (HNB). Na visinu EKS-a utječe visina redovne kamatne stope, visina različitih naknada koje klijent plaća banci (npr. naknada za obradu kredita) troškovi procjene nekretnine, troškovi osiguranja nekretnine putem polica osiguranja, troškovi osiguranja korisnika kredita, interkalarna kamata.

Kako izračunati iznos subvencioniranog kredita prema zakonskim uvjetima

1. Zakonski uvjet – Neto korisna površina

Subvencioniranje kredita odobrava se samo za kupnju stana ili kuće odnosno za gradnju kuće čija cijena po metru kvadratnom neto korisne površine stana ili kuće nije veća od 1.500,00 eura (s porezom na dodanu vrijednost).

Cijena po metru kvadratnom neto korisne površine stana ili kuće može biti veća od navedenog iznosa, ali APN subvencionira samo do navedene visine.

2. Zakonski uvjet – Maksimalni iznos subvencioniranog kredita

Subvencioniranje kredita odobrava se za kredit čiji iznos ne prelazi 100.000,00 eura. Stambeni kredit može biti veći od 100.000,00 eura, ali APN subvencionira anuitet/ratu kredita čiji iznos ne prelazi 100.000,00 eura.

Detaljno provjerite sve uvjete kreditiranja!

Sve banke koje će sudjelovati u ovom Programu nastojat će privući klijente nižom kamatnom stopom, bez naknade za obradu kreditnog zahtjeva, procjenom vrijednosti nekretnine na teret banke, raznim popustima i pogodnosti vezanim uz police osiguranja.

Kreditni posrednik nudi besplatnu usluga kreditnog posredovanja, a usluge su:

  • provjera dokumentacije nekretnine (vlasništvo, legalnost),
  • izračun inicijalne kreditne sposobnosti,
  • usporedba uvjeta više banaka,
  • priprema dokumentacije za banku i APN,
  • prosljeđivanje predmeta u poslovnicu,
  • koordinacija i praćenje vašeg predmeta, korak po korak, do same isplate.

Foto: Pexels

Stavovi kolumnista/ica nisu stavovi uredništva portala Mojnovac.hr

Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Slični tekstovi

Održan 68. Business Cafe – Evo što je sve u Hrvatskoj moguće!

Kojim je sve pravima intelektualnog vlasništva zaštićen vaš mobilni uređaj?

Ususret Svjetskom danu žena u ICT industriji: Alice in Blockchains donose drugo izdanje Web3 Tales konferencije u Zagrebu

Prijava za članice

Pretraga

znn